';

Żukowem do Krainy Lipeckiej

Żukowem do Krainy Lipeckiej

Dla miłośników pieszych wędrówek wypoczywających w „Gościńcu Rabe” warto polecić przejście pasmem Żukowa, którego piękną panoramę podziwiać można ze wzniesienia nad pensjonatem. Pasmem Żukowa prowadzi szlak zielony (znaki ukośne)Żukowem do Krainy Lipeckiej”, który ma swój początek w Ustianowej Górnej, a prowadzi aż do Lutowisk. Można go przejść również w odwrotnym kierunku rozpoczynając wycieczkę właśnie w Rabem kierując się szlakiem do miejscowości Ustianowa.

Częściowo z tą trasa pokrywa się ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Na stokach Żukowa” wytyczona i utrzymywana przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne w lesie nad Ustianową. Na ścieżce zamontowano kilkanaście „przystanków – tablic” z informacjami o florze i faunie bieszczadzkich lasów. Jest do niej dogodny dojazd samochodem z miejscowości Ustianowa Górna i obszerny parking. Można tu urządzić grilla i odpocząć. Znajdują się tam również świetnie zaplanowane i wyprofilowane 2 trasy narciarstwa biegowego wyczynowa (5 km) i rekreacyjna (20 km). Latem można je wykorzystać do jazdy rowerem (wersja extreme) lub przejść nordic walking a zimą rakiet śnieżnych bądź nart śladowych. Stąd właśnie wyruszamy na trasę wiodąca pasmem Żukowa (znaki zielone ukośne).

Najwyższe wzniesienie jakie możemy osiągnąć to Holica (761 m n.p.m.). W kilku miejscach urządzone są platformy widokowe, z których podziwiamy rozległe panoramy. Najbardziej atrakcyjna i widokowa jest jednak polana i platforma nad Teleśnicą, z której doskonale widać pasma Bieszczadów Wysokich, Połoniny Caryńskiej, Wetlińskiej, Tarnicy, Otrytu, a także wody Zalewu Solińskiego. Warto wiedzieć, że w tym miejscu przed II wojną światową funkcjonowało jedno z najlepszych lotnisk szybowcowych w Europie. W latach 30. XX wieku padło tu wiele rekordów w szybowaniu, a szkolili się tu prawie wszyscy lotnicy wojskowi Rzeczpospolitej. Od tej polany kierujemy się na wschód i pasmem Żukowa dochodzimy do Rabego lub Żłobka. Po drodze mijamy polany widokowe z rozległymi panoramami zwłaszcza w kierunku południowym.

Przez pasmo Żukowa prowadzi również czerwony szlak rowerowy „Extreme Bieszczady” a także szlak konny (znaki pomarańczowe).

Adam007