';

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Na trasie Sanok – Przemyśl położony jest jeden z najpiękniejszych pomników polskiego renesansu, Zamek w Krasiczynie. Jego początki sięgają końca XVI wieku kiedy to Stanisław Krasicki, kasztelan przemyski rozpoczął budowę obronnej fortalicji na ważnym szlaku handlowym.  Jego syn Marcin Krasicki, wybitny wówczas mecenas sztuki w Polsce, przekształcił z czasem surowy zamek obronny, we wspaniałą rezydencję magnacką.

Pomimo licznych pożarów i wojen, zamek zachował do dnia dzisiejszego prawie niezmienioną sylwetkę jaką nadano mu na początku XVII w. Wybudowany w formie czworoboku zorientowany został ścianami według stron świata. Prostokątny, rozległy dziedziniec otaczają od północy i wschodu skrzydła mieszkalne, a od południa i zachodu mury kurtynowe zakończone piękną, ażurową attyką. Pośrodku skrzydła zachodniego, znajduje się przedbramie z bramą i kwadratową wieżą Zegarową. Tędy, przez zwodzony, a później kamienny most prowadziła droga z istniejącego niegdyś miasteczka Krasiczyn. Imponująco prezentują się szczególnie cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (Rycerska).

Niewątpliwie jednym z najcenniejszych elementów architektonicznych Zamku jest mieszcząca się w baszcie Boskiej Kaplica, przyrównywana do kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu a w ostatnich latach gruntownie odnowiona. W wystroju i zdobnictwie Zamku na uwagę zasługują również bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i unikalne dekoracje ścienne, tzw. sgraffitia (ich całkowitą powierzchnię oblicza się na około 7000 m2).

Kolejni właściciele zamku i jego losy

W przeszłości gościli tu królowie polscy: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II. Ich wizerunki podobnie jak innych władców Polski a także cesarzy rzymskich znajdują się na dekoracjach ściennych dziedzińca. Zamek po wygaśnięciu rodu Krasickich dziedziczyli kolejno: Modrzewscy, Wojakowscy, Tarłowie, Potoccy, Pinińscy. Od tych ostatnich w 1835 roku odkupił je książę Leon Sapieha. Sapiehowie, którzy byli w posiadaniu Krasiczyna do 1944 roku przyczynili się znacznie do jego rozwoju. Przeprowadzili gruntowną renowację Zamku a także rozbudowali miejscowy folwark. Założyli browar, tartak, fabrykę maszyn rolniczych. Niestety po wkroczeniu na te tereny wojsk sowieckich w 1939 r. ten cenny dla kultury polskiej zabytek został niemal doszczętnie rozgrabiony i zniszczony. Zagładzie uległy bezcenne zbiory biblioteczne, historyczne i artystyczne. Po II wojnie światowej Zamek i dobra krasiczyńskie zostały upaństwowione.

Przez długie lata miało tu swoją siedzibę Technikum Leśne. W latach siedemdziesiątych XX wieku opiekę nad obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie. W tym czasie przeprowadzono tu pierwsze po wojnie poważniejsze prace konserwatorskie i remontowe. Nieco lepsze lata dla Zamku nastąpiły w 1996 roku, kiedy to w ramach procesu likwidacji FSO, Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie przejęła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie. Przeprowadzone przez ARP S.A. prace remontowo-budowlane i konserwatorskie doprowadziły do częściowego przywrócenia świetności i utworzenia Zespołu Zamkowo-Parkowego, w którym funkcjonuje hotel i restauracja. Odbywaj się tu liczne imprezy artystyczne. Prace konserwatorskie trwają na obiekcie do dnia dzisiejszego. Przywracają do użytku kolejne pomieszczenia.

Zamek w Krasiczynie

Podziel się
Adam007