';

W dolinie Sanu

W dolinie Sanu

Dolina Sanu pomiędzy Zatwarnicą a Rajskiem to bez wątpienia najbardziej malowniczy i niedostępny zakątek Bieszczadów. To idealne miejsce na jesienny trekking. Jest tu sporo atrakcji kulturowych zarówno przyrodniczych jak i historycznych. Nad doliną króluje majestatyczne zalesione pasmo Otrytu, które na pierwszy rzut oka, wydaje się nie do przebycia. Chociaż kiedy opadną liście odsłaniają się niewidoczne latem ścieżki, jary, wąwozy, strumienie i małe wodospady. Całe pasmo podrywa sieć leśnych dróg – tzw. stokówek, które idealnie nadają się do trekkingu lub jazdy rowerem.

Rezerwat “Krywe” w dolinie Sanu

Niezapomnianym widokiem są przełomy rzeki San, której rozległe meandry ciągną się aż do Jeziora Solińskiego. Obszar ten jest chroniony rezerwatem „Krywe”. Ten kilkunastokilometrowy odcinek  największej bieszczadzkiej rzeki jest praktycznie niezamieszkały, aż do Rajskiego. Dla amatorów leśnej głuszy to idealny teren do penetracji z licznymi śladami dawnej kultury w dolinach Hulskiego, Krywego czy Tworylnego. Zachowały się tam ruiny dawnych cerkwi i dworów oraz resztki zabudowy wsi.

Rezerwat “Hulskie” w dolinie Sanu

Jedną z największych bieszczadzkich atrakcji przyrodniczych jest pobliski Rezerwat „Hulskie”, w którym żyje jedyny gatunek węża w Europie, Eskulap. Jego długość dochodzi do 2,5 m. ale na szczęście jest niejadowity a o spotkanie z nim w dolinie Sanu nietrudno. Do Krywego warto też zajrzeć aby pokosztować świetnych wędzonych i ziołowych kozich serów bojkowskich u Tośki Majsterek. Chyba najbardziej atrakcyjną i widokową jest dolina dawnej wsi Krywe. Po dawnej zabudowie nie pozostało zbyt wiele śladów.

Przetrwały na szczęście ruiny tutejszej cerkwi pw. św. Paraskewii. Pierwsza wiadomość o istnieniu tu cerkwi pochodzi z roku 1589. Następną świątynię p.w. św. Mikołaja zbudowano w 1756 r. Były to obiekty drewniane. W 1842 r. zbudowano nową, murowaną świątynię. Po 1947 r. opuszczona świątynia popadła w ruinę. Obok cerkwi stoi murowana dzwonnica. Cmentarz przycerkiewny został zdewastowany po II wojnie światowej. Zachowało się jednak na nim kilka krzyży nagrobkowych.W północnej części wsi w zakolu Sanu znajdowały się zabudowania i park dworski. Obecnie w terenie zachowały się zarysy fundamentów i ruiny zabudowy. Dobrze widoczne są zwłaszcza w okresie wiosennym. Latem zamaskowane zielenią wydają się niewidoczne.

Warto tu zajrzeć!

 

Atrakcje w dolinie Sanu

Adam007