';

Smutek maszera

Smutek maszera

Wyścigi psich zaprzęgów w Bieszczadach, polskiej Alasce

W Bieszczadach, które ze względu na swoją bezkresną przestrzeń oraz surowy, górski klimat, nazywane są polską Alaską, już od 10 lat nieprzerwanie odbywają się Wyścigi Psich Zaprzęgów. Co roku na przełomie stycznia i lutego, w malowniczych Lutowiskach oddalonych zaledwie 14 km od naszego Gościńca, rywalizują między sobą liderzy psich zaprzęgów wraz ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Na trzy dni Lutowiska zamieniają się w bieszczadzką stolicę sportów zimowych stając się areną, na której ludzie i ich pupile stają w szranki z dziką przyrodą.

Od 2004 r. w zawodach, zaliczanych do Pucharu Polski, wzięło udział ponad 50 ekip z Polski i całej Europy. W skład psiego zaprzęgu wchodzi zazwyczaj od 6 do 12 psów, rasy: husky syberyjskie, alaskańskie malamuty oraz psy grenlandzkie. Wyścig „W Krainie Wilka” rozgrywany jest na średnim dystansie, a rywalizujący ze sobą maszerzy i ich psy maja przed sobą do pokonania ok. 150 km trasę, podzieloną na cztery etapy. Najciekawszą i zarazem najniebezpieczniejszą częścią zawodów jest etap nocny, gdzie jedynie przy świetle księżyca, dowodzący psimi zaprzęgami zdani są wyłącznie na intuicję i umiejętności swoich czworonożnych podopiecznych. Ze względu na uwarunkowania geograficzne Bieszczad, cała trasa nie należy do łatwych, a niejednokrotnie o zwycięstwie decyduje doświadczenie maszerów.

Wieczór Maszera

W trakcie zawodów publiczność może cieszyć się obecnością przyjaznych czworonogów oraz obejrzeć z bliska zaprzęgi oraz porozmawiać z właścicielami i opiekunami psów. Co śmielsi mogą nawet spróbować własnych sił w powożeniu zaprzęgiem. Przez całe trzy dni mają miejsce prezentacje rasowych psów, projekcje filmów opowiadających o psich zaprzęgach, gry, zabawy i konkursy dla dzieci wraz z rodzinami. Zwieńczeniem imprezy jest odbywający się co roku tzw: „Wieczór Maszera”, na którym przy akompaniamencie karpackiej muzyki goście i uczestnicy zawodów łączą się we wspólnej zabawie. Przy kuflu grzanego piwa można również podzielić się z zawodnikami swoimi wrażeniami dotyczącymi wyścigu, a także posłuchać ich własnych opowieści o tym magicznym sporcie.

Wyścigi Psich Zaprzęgów to nie tylko impreza sportowa. To swego rodzaju kultywacja jedności człowieka z naturą. To także próba przypomnienia dawnej kultury życia, w której człowiek przebywając w surowych, zimowych warunkach zdany był wyłącznie na swoich czworonożnych przyjaciół. Impreza przez swój charakter, podkreśla silny związek zwierząt z człowiekiem i pokazuje psa jako prawdziwego przyjaciela człowieka.

Zawody w Lutowiskach są bardzo popularną imprezą nie tylko w regionie. Niejednokrotnie gościła u siebie publiczność z najdalszych zakątków Polski a nawet z zagranicy. Ponadto promowana w różnych publikacjach turystycznych oraz promocyjnych regionu stanowiła jedną z wizytówek turystycznych Bieszczad na tablicach promocyjnych „Tworzyć z Naturą”, które w 2011r. prezentowane były na wystawie w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Niestety rok 2014 nie był dla psich zaprzęgów rokiem przyjaznym. Pierwszy termin jej realizacji przypadał na styczeń. Jednak z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych imprezę przeniesiono na luty, w którym z powodu braku śniegu została odwołana. Wyjątkowo ciepła zima odebrała organizatorom nadzieje na realizacje zawodów przed nadejściem wiosny. Głęboko wierzymy że za rok zima będzie nieco bardziej przychylna i nie zapomni, o tych którzy potrafią czerpać z jej obecności czystą radość. Zaś czworonożnym sportowcom ślemy pozdrowienia i czekamy z nadzieja na kolejne spotkanie już za rok.

Zawody w Lutowiskach

Polska AlaskaWyścigi psich zaprzęgów

Smutek Maszera

Wyścigi psich zaprzęgów Bieszczady

“W Krainie Wilka” 2011 r. (fot. Karol Prajzner)

Adam007