';

Piękną wiosnę mamy tej zimy

Piękną wiosnę mamy tej zimy

Ostatnio z wielu ust bardzo często słyszę stwierdzenie: „piękną wiosnę mamy tej zimy”. I owszem, wystarczy wyjrzeć przez okno żeby się o tym przekonać. Od kilku dni na naszych termometrach gości temperatura powyżej zera. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że mamy dopiero połowę lutego, miesiąca, który obfituje zazwyczaj w śnieg i siarczysty mróz. Zresztą od samego początku kalendarzowej zimy śniegu było jak na lekarstwo.

Wczoraj wieczór, widząc za oknem sypiący śnieg niejednemu z nas po raz kolejny zapaliła się iskierka nadziei, że może tym razem zima zawita na dobre. Niestety, wraz z upływem dnia białej pierzyny ubywa, a zamiast aury zimowej panuje jesienna słota. Nie ma się więc co dziwić, że w taką pogodę zdecydowana większość woli siedzieć w domu.

Jeszcze nie tak dawno meteorologowie zapowiadali że będzie to zima stulecia. W tym sezonie, w porównaniu z rokiem 2012, dużo mniej turystów zagląda do ośrodków narciarskich, zwłaszcza narciarzy. Ci, którzy planowali dłuższy pobyt w górach z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych skracają go do minimum.

Działanie wyciągów narciarskich w Bieszczadach

Przede wszystkim powody do narzekania mają właściciele wyciągów narciarskich, sprzedawcy sprzętów zimowych oraz instruktorzy. Ponadto, brak zimy daje się we znaki znajdującym się w pobliżu stoków, gospodarstwom agroturystycznym i lokalom gastronomicznym. Utrzymanie sztucznego śniegu na stokach jest bardzo kosztowne (wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych). Nie ma się więc co dziwić, że większości właścicieli wyciągów po prostu nie stać na ich utrzymanie i w wyniku tego są one zamknięte. Jakby tego było mało utrzymujące się od dłuższego czasu męczące opady deszczu jeszcze bardziej psują wszystkim humory. Oczywiście są i tacy, których ta sytuacja cieszy np. drogowcy (chyba każdy wie dlaczego;)) czy też budowlańcy – dzięki dodatnim temperaturom praca wrze i chaty rosną jak grzyby po deszczu.

W samych Bieszczadach znajduje się ok. 7 działających wyciągów narciarskich. Niestety w tym sezonie zimowym sporadycznie pracuje kilka z nich np. na Weremieniu, czy w Ustrzykach Dolnych. Do końca kalendarzowej zimy pozostało nam jeszcze 65 dni. Chyba wszyscy żywimy wciąż nadzieję na prawdziwie mroźną zimę, która pozwoli wyciągom narciarskim choć częściowo odrobić swoje straty a nam na białe szaleństwo.

Adam007